Tarihte Türklerin Kafkasya, Bizans, Trabzon, Gürcü ve Lazlarla ilişkileri. Bölgedeki ihtida hareketleri (Hıristiyanlıktan Müslümanlığa dönenler), Hemşinliler, Lazlar, Hopa/Hemşinlileri, Trabzon'da Rumca konuşanlar, Gürcüler ile ilgili önemli açıklamalar.

Yöre kültürü: Vartovor, Vanak, tulum, kemençe, horon çok yönlü incelenmiş olup, belgelere ve kaynaklara göre makaleler halinde kitapta yer almaktadırlar. Hopa şeriyye sicil defterindeki ihtida sayılarının sonucu da verilmektedir. Günümüzde bölgedeki değişik çalışmalar ve faaliyetler üzerine de durulmaktadır.

Osmanlı döneminde Artvin ve ilçelerindeki bütün sülaleler, bu sülelelerin aldıkları soyadları, kaynaklara göre bu sülalelerin kökenleri

İlginç sülale adlarından birkaçı:

 • Ğubazalioğlu/ Kobazoğlu Gubaz, 550'li yıllarda Laz kralı.
 • Sukanizeoğlu Sukanize: Şişmanzade, Şişmanoğlu. Gürcüce.
 • Efraimoğlu Musevi inançlı Hazar Türklerinin günümüze uzanan hatırası.
 • Panduloğlu Pandul, Hazar Türklerinin günümüzdeki devamı olan Karay (Karaim) Türklerinde kullanılan soy ad.
 • Valanizeoğlu Valani, Kıpçakların batı dillerindeki adlarından biri. Valanize,Gürcüce ek almış Kıpçak boyu.

1840'lı yıllardaki Batum, Gönye ve Artvin'in bazı ilçeleri ve köylerindeki sülaleler, Salnamelerdeki Lazistan sancağına dahil Batum, Acara, Çürüksu, Artvin veilçelerindeki Ermeni hane sayısı ile Müslüman nüfus köy köy verilmektedir. Yine 1922 nüfus sayımındaki hane ve nüfus sayısı ile Gürcü, Ermeni, Laz ve Türk nüfusu sonuçları belirtilmiştir.

Stok Kodu
3990000031340
Boyut
19.50x27.50
Sayfa Sayısı
280
Basım Tarihi
2015-03
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitaba henüz kimse yorum yapmamıştır.
 • Nefesin Ruhumdur
  Destursuz yeni bir akım doğuralım seninle sevgili. Garipten daha garip, üçüncü yeni gibi bir şey olsun sevişmelerimiz. Sana diyorum bu güneşi bu sabah buradan doğurtmak kimin fikriyse, aynı yerden batırsın yine gözü körolasıcayı.
  Satışta değil
 • Zehra
  Aldım Zehra'nın resmini odamda baş köşeye astım. Yemin ediyorum duvar o an gülmeye başladı. Geçtim karşısındaki koltuğa oturdum. Saatlerce seyrettim. Hareket etmeden baktım, baktım, baktım. Diğer yandan şiirler yazmaya devam ediyordum.
  18,00 TL
  14,40 TL
 • İkinci Ergenekon
  Doğum: 1892 Ölüm: 1958 Dolu dolu yaşanmış bir ömür... Kayseri, Develi doğumlu... Vefa Lisesi, Mülkiye, Kaymakamlık, Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı... 66 yıl... Kurtuluş Savaşı... Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu...
  22,90 TL
  14,89 TL
 • Zehra
  Aldım Zehra'nın resmini odamda baş köşeye astım. Yemin ediyorum duvar o an gülmeye başladı. Geçtim karşısındaki koltuğa oturdum. Saatlerce seyrettim. Hareket etmeden baktım, baktım, baktım. Diğer yandan şiirler yazmaya devam ediyordum.
  Satışta değil
 • Bir Yazarın Karalama Defteri
  Her şeyi bulduğunuz gibi bırakın, gökyüzünü, mesire alanlarını, deniz kenarlarını, martıları, kedileri, köpekleri, kuşları, sinekleri ve sivrisinekleri, böcekleri ve hamam böceklerini, vapurları, arabalı feribotları... Şarkıları,
  Satışta değil
Kapat