%30
Yalnızlar Mektebi İki Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 12 (Nisan - Mayıs 2

Yalnızlar Mektebi İki Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 12 (Nisan - Mayıs 2015)


Satışta değilİki aylık edebiyat/kültür-sanat dergisi Yalnızlar Mektebi fantastik diyarlara yelken açıyor. “J.R.R. Tolkien ve fantastik edebiyat” temalı 12. sayısıyla raflardaki yerini alan dergi yine dolu dolu 56 sayfa.

Dünyanın en çok okunan eserlerinden Yüzüklerin Efendisi'nin yaratıcısı Tolkien ve onun izleğinde ilerleyen fantastik edebiyatın konu edildiği bu sayıda, Mektep Sohbetleri'nin konuğu yerli fantastik edebiyat denince akla ilk gelen isimlerdenBarış Müstecaplıoğluoluyor. Yüzüklerin Efendisi ve Yerdeniz serileri başta olmak üzere pek çok fantastik eseri dilimize kazandıranÇiğdem Erkal İpek, fantastik edebiyat denince aklına gelenleri anlatırken sinema eleştirmeni ve çevirmenSevin Okyay,Tankut YıldızveOğuzhan Aydın'la sohbetinde yine başka bir kült eseri, Harry Potter serisini her yönüyle ele alıyor. Zombistan ve Şafak Ayazı çizgi-romanlarının yaratıcısıCem Özüduruise bir korku hikayesiyle bu sayının konuğu oluyor.

Cem Evrim AslanTolkien eserlerinde mitoloji ve efsanelerin izini sürerkenYasemin Yılmazyazarın Masallar Üzerine adlı denemesinden yola çıkarak fantazya ve sanat ilişkisini inceliyor. Şairane dili ve epik şiirleriyle de okurun gönlünde taht kuran Tolkien'in iki şiiri iseÖznur Özkaya'nınçevirisiyle dergide yer alıyor.İlkay Atay, nesnel olan ile fantastik arasındaki benzerlikleri ele alırken,Erinç Büyükaşıkfantastik edebiyatın yerel motiflerini ve büyülü gerçeklikle ilişkisini irdeliyor.Merve Kırman, okuru, vampirler dünyasının pek bilinmeyen karakterleri ile tanıştırırken iseTankut Yıldızbir janr olarak fantastik edebiyatı konumlandırmanın gerekliliğini anlatıyor. Bu sayıda Fanzin Sohbetleri'nin yerini alan Portal Sohbetleri'nin konuğu ise yıllardır interaktif yayın hayatını sürdüren FRPNEToluyor.

Her zaman olduğu gibi mektep öğrencilerinin şiir ve öyküleriyle zenginleşen Yalnızlar Mektebi'nin bu sayısında hemen hemen tüm öyküler fantastik izler taşıyor. Yalnızlar Mektebi'ne Mordor'dan olmasa bile Türkiye'nin pek çok ilinden ulaşmak mümkün!

Stok Kodu
3990000027486
Boyut
30.00x20.00
Sayfa Sayısı
56
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2015-04
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitaba henüz kimse yorum yapmamıştır.
Kapat