%20
1960'lar - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images %10 i

1960'lar - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images


Satışta değil"Çalkanan Altmışlar. Cinsellik, uyuşturucu ve Rock'n Roll; patlamaya hazır bir kokteyl. Rock müzik ve doğum kontrol hapı, mini modası ve maksi modası, Rolling Stones ve Beatles, Dallas ve Vietnam ve 68 Kuşağı. Kameraların sessiz tanıklığıyla büyük ıstırap ve kendinden geçiş kareleri.
Çalkanan Altmışlar. Bir önceki onyılda ekilen tohumların hem iyi hem de kötü hasadı Altmışlı yıllarda toplandı. Irk ayırımcılığı sevimsiz yüzünü gösterdi: Güney Afrika'da ırkçı katliam ve Martin Luther King'in öldürülmesi. ABD'nin birçok eyaletinde ırkçı olaylar patlak verdi. Malcolm X ve Black Power sahnede yerini aldı. Küba'da Castro devrimi oldu, ABD Domuzlar Körfezi'nde hezimete uğradı. Çin'de Mao Kızıl Muhafızlar'ı rejim muhaliflerinin üzerine saldı. Nelson Mandela ömür boyu hapse mahkûm oldu. Yunanlılar krallarını tahtından indirdiler. Bolivya'da Che Guevara, ABD'de Kennedy, Vietnam'daki My Lai köyünün savunmasız halkı öldürüldüler. 1968 yılında her yerde kaos ve karmaşa vardı. Sovyetler Prag Baharı ile sarsıldı. Paris neredeyse bir devrim daha yaşadı.
Cinsellik, uyuşturucu ve Rock'n Roll; patlamaya hazır bir kokteyl gibiydi. Beatles sürekli olarak All your need is love- Tek ihtiyacınız aşktır diyordu ama yeterli değildi. Hippi, Rock müzik, doğum kontrol hapı, mini modası ve maksi modası, Rolling Stones ve Beatles rüzgârı bütün hızıyla esti."
Stok Kodu
9789750403255
Boyut
145-165
Sayfa Sayısı
390
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Canan Feyyat
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitaba henüz kimse yorum yapmamıştır.
Kapat